Co potrzebuje żółw wodno-lądowy? Wybór akwarium
Jesteś posiadaczem wodno-lądowego żółwia lub planujesz jego zakup? Dowiedz się, jak właściwie wybrać akwarium. Sprawdź, co powinno zawierać wyposażenie. Jakie powinno być podłoże? Dlaczego warto pomyśleć o kryjówkach? O czym nie można zapomnieć? Co należy im dawać do jedzenia? Ile kosztuje hodowlany żółw i co przede wszystkim wpływa na wysokość ceny?
Jak wybrać akwarium dla żółwia wodno-lądowego?
Im większe akwarium dla żółwia, tym lepiej. Przyjmuje się, że długość zbiornika powinna być dopasowana do co najmniej czterokrotności długości pancerza. Natomiast szerokość powinna odpowiadać trzykrotności długości pancerza. Z kolei głębokość oraz ilość wody musi być dobrana do gatunku. Lepiej zawsze kupić większe terrarium. Woda powinna być przy tym dogrzewana. Warto poczytać w Internecie, jaka jest wymagana temperatura. W tym celu należy zastosować grzałkę. Zaleca się wybór bezpiecznych, metalowych grzałek. Dobrze, aby była z termostatem. W celu dodatkowego kontrolowania temperatury umieść w akwarium dodatkowy termometr.
Jak wyposażyć akwarium dla żółwia?
Istotnym elementem wyposażenia jest filtr. Właściwie dobrany i o odpowiedniej mocy pozwoli oczyścić wodę. Jego wydajność powinna wynosić około 50% i być tyle silniejsza od pojemności zbiornika. Nierzadko wykorzystuje się w tym celu filtry zewnętrzne. Występują w postaci kaskadowej lub kubełkowej. W formie kaskadowej pozwalają na zainstalowanie systemu hydroponiki. Oczyszczenie jest możliwe również dzięki korzeniom roślin. Wówczas wodę z filtra kieruje się do zainstalowanej obok akwarium doniczki. Odprowadza się ją z drugiej strony bądź za pomocą deszczownicy. W ten sposób można otrzymać małą oczyszczalnię wodną.
W terrarium dla żółwia powinny się znaleźć:
- kryjówki – miejsca do spania czy odpoczynku
- podłoże – należy wybierać takie, aby się nie kurzyło. Zaleca się korę sosnową czy drewnianą ściółkę, sianko bądź liście
- wanna – nierzadko mogą być używane jako wodopój. Powinna się znaleźć w takim zbiorniku, by jej wymiana była szybka i prosta. Sprawdzi się niewielka tacka
- miejsce z żywnością – ważne, aby świeży pokarm odkładać na stałe miejsce
O czym należy pamiętać?
Decydując się na hodowlę i pielęgnację żółwia, należy zadbać o następujące kwestie:
- akwarium właściwej wielkości
- oczyszczanie wody – z użyciem filtrów
- wyspę cieplną
- grzałkę
- żarówki – cieplna i UVB
- przestrzeń w zbiorniku – rośliny pływające, kamienie, gałęzie czy żwir
Czym się żywią żółwie akwariowe?
Właściwe odżywienie gada kosztuje około 10-30 złotych. Sprawdzi się specjalne wapno, które kosztuje około 3 złote za opakowanie równe 20 gramów. Żółw akwariowy może jeść:
- ryby słodkowodne: żywe lub mrożone. Zaliczają się do nich między innymi kalmary, krewetki, larwy mącznika, ślimaki w skorupach, owady, rurecznik
- rośliny wodne – rzęsa wodna, wgłębka, żabienica, moczarka, rogatek, trzykrotka, nurzaniec
Natomiast nie powinien jeść: sera, mięsa ssaków i ptaków, jajek na twardo, granulatów dla żółwi, sałaty, ogórka czy karmy dla psów i kotów.
Jaki jest koszt hodowlanego żółwia?
Cena żółwia wodno-lądowego zależy od gatunku. W przypadku żółwia ostrogrzbietego koszt wynosi około 30 złotych. Z kolei czerwonolice i żółtolice kosztują od kilkudziesięciu do 250 złotych. Natomiast odmiany ozdobne na przykład żółtobrzuchy to koszt 40-60 złotych. Droższe są żółwie lądowe. Greckie i stepowe mogą kosztować nawet 700 złotych. W sklepach terrastycznych można także spotkać gatunki, których cena przekracza tysiąc złotych. Koszt wzrasta wraz z wyposażeniem terrarium czy akwarium. Lampa, grzałka czy filtr to dodatkowy koszt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana