Czym karmić króliki hodowlane? Pielęgnacja i wyposażenie
Królik miniaturka to udomowiona odmiana królika. Ich waga wynosi około 0,8-1,2 kilogramów. W przypadku nierasowych ważą około 3,5 kilogramów. Natomiast ich długość wynosi 35-45 centymetrów. Jak należy o zwierzę dbać? Co powinno się znaleźć w klatce oprócz legowiska? Czym żywić gryzonia? Czego lepiej unikać? Jaka pasza jest najlepsza? Sprawdzamy w naszym artykule.
Jak żywić króliki domowe?
Niezbędne jest zapewnienie królikom domowym paszy. Należy wiedzieć o tym, że kwaśny odczyn soków trawiennych szkodzi na ściankę żołądka. Brak dostępu do niej powoduje zaburzenia trawienne. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre pasze wymagają stosowania w ograniczonych ilościach, gdyż zawierają związki antyżywieniowe. W przypadku bobika są to taniny czy hemaglutyniny. W przypadku grochu - czynnik antytrypsynowy oraz a-galaktozydy. Spośród związków antyżywieniowych wyróżnia się taniny, a-galaktozydy czy czynnik antytrypsonowy. W łubinie znajdują się alkaloidy, a w życie pentozany. Melasa zawiera nadmiar potasu, a rzepak synapinę. W mleku w proszku za to znajduje się laktoza. Należy zadbać o to, aby zielonki nie były:
- mokre
- zaparzone
- skiśnięte
- zanieczyszczone
Kiszonki można podawać z kukurydzy, traw, liści marchwi czy buraków cukrowych. Podaje się je w niewielkich ilościach, to jest do 200 gramów za sztukę dziennie dla dorosłych zwierzaków. Nie należy jej podawać gryzoniom, które nie przekroczyły 3 miesiąca życia. W przypadku pasz granulowanych trzeba sprawdzić, ile zawierają pyłu. Nadmiar może podrażnić śluzówkę nosa gryzoni.
Pielęgnacja
Podstawą pielęgnacji w przypadku hodowli zwierząt jest zadbanie o ich skórę i sierść. Wszelkie kołtuny należy delikatnie rozczesać lub wyciąć nożyczkami, zachowując ostrożność. Zabrudzone miejsce na sierści można przetrzeć wilgotną ścierką. W przypadku długowłosych królików niezbędne jest systematyczne szczotkowanie i rozczesywanie sierści. Istotne jest dobranie właściwej szczotki lub grzebienia.
Nie należy ciągnąć sierści i sprawiać zwierzęciu bólu. W przypadku linienia trzeba wyczesać kępki włosów. Skóra powinna być lekko różowa i czysta. W przypadku strupów, łupieży czy pasożytów należy się udać do weterynarza. W celu obcięcia pazurków także można się udać do lekarza weterynarii. Nie można poza tym zapomnieć o uszach. W tym celu można zajrzeć do środka i sprawdzić, czy nie ma w nim strupów, kawałków sianka lub wydzieliny.
Z kolei oczy nie powinny łzawić, być zaczerwienione czy zawierać jakieś strupki. Podobnie wokół nosa królika miniaturki nie powinno być wydzieliny, strupka czy innych zmian. Zwrócić uwagę należy także na narządy płciowe i odbyt. W przypadku zaobserwowania krwi lub wydzieliny konieczna jest wizyta u weterynarza. Warto poza tym sprawdzać stan skoków. Szczególnie dotyczy to pięt. Należy skontrolować, czy nie ma zaczerwienionych miejsc. W przypadku uzębienia powinno być równej długości i mieć jednolitą barwę. Nie powinno przy tym wystawać.
Klatka dla królika
Dla królika miniaturki przyda się przestronna i duża klatka. Zadaniem klatki dla królika jest zaspokajanie głównych funkcji życiowych, a więc spania, wypróżniania się czy jedzenia. Jej rozmiar powinien wynosić około 100 centymetrów długości. Minimum to 50 centymetrów. W niektórych przypadkach można wybrać 80-centymetrową klatkę. Można je znaleźć w sklepach zoologicznych. Powinny się w nim znaleźć:
- legowisko
- kuweta
- paśnik
- miska na wodę
Zamiast siana czy trocin można wyłożyć podłoże kocykiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana