Ile żyje świnka morska? Rasy, pielęgnacja i wybór klatki
Świnka morska nazywana także kawią domową jest często wybierana przez rodziny. Jest jednym z najpopularniejszych obok chomików czy królików gryzoni wybieranych na domowe zwierzątko. Do jej zalet należy spokojny charakter. Jakie wyodrębnia się rasy świnek morskich? Ile gryzonie żyją? Jak wybrać klatkę, a także jakie wymagane są zabiegi pielęgnacyjne?
Ile żyją świnki morskie?
Zastanawiasz się nad hodowlą świnek morskich? A może Twoje dziecko marzy o małym przyjacielu? Warto wiedzieć, ile takie zwierzątko żyje. Zwykle zależy to od gatunku czy wielkości. Małe i duże świnki morskie żyją około 5-7 lat. Ich wiek może być jednak dłuższy. Dlatego należy zastanowić się najpierw nad tym, czy zapewni się przez ten czas opiekę nad zwierzątkiem.
Rasy świnek morskich
Wyróżnia się świnki morskie bezwłose, krótkowłose i długowłose. Do bezwłosych zalicza się rasę Skinny. Jest wynikiem hodowli zwierząt. Nie ma prawie w ogóle sierści oprócz kilku kępek w okolicach pyszczka, łap czy narządów rodnych. Do krótkowłosych ras świnek morskich natomiast zalicza się:
- rasa amerykańska
- rasa abisyńska – sierść układa się w rozetki
- American Crescend
- Krótkowłosa Peruwiańska
- Somali – połączenie Abisyńskiej z Rexem lub Teddy
- Curly – skandynawska z kręconymi włosami
- Ridgeback – sierść układa się na kształt irokeza na plecach
- Teddy – przypomina pluszowego misia
- Rex – cechuje się gładkim futrem
Z kolei do ras długowłosych zalicza się peruwiańska. Długość sierści dochodzi do 50 centymetrów. Oprócz tego wyróżnia się rasę Bounce, którego włosie jest karbowane. Nazywana jest również Alpaką. Gładką, długą i jedwabistą sierść mają za to gatunki w rodzaju Sheltie czy Silkie. Efektem połączenia Silkie i Rexa jest Texel. Coronet natomiast powstał w wyniku skrzyżowania Cresced z Silkie. Rasa Angora cechuje się natomiast długim futrem z rozetkami, a Lunkyara wyróżnia się oryginalną urodą, która przypomina królika.
Zabiegi pielęgnacyjne
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych przy hodowli zwierząt jest obcinanie pazurków. Należy to robić regularnie. Istotny jest kąt cięcia. Trzeba także uważać na nerw. Jego uszkodzenie może spowodować krwawienie i sprawić śwince morskiej ból. Zaniedbanie tego może spowodować przerost pazurków oraz problemy z poruszaniem się. W przypadku czesania należy wyczesać wypadającą sierść. Pomoże w tym szczotka z naturalnego włosia bądź z metalowymi pręcikami.
W przypadku strzyżenia powinno się wykonywać to systematycznie. Zaleca się strzyżenie szczególnie w okresie letnim. Dobrze jest strzyc w okolicy pupy zwierzęcia, gdyż przy wydalaniu mogą powstać kołtuny. Gryzoni tych się nie kąpie, chyba że mamy zalecenia od weterynarza. Zwykle usuwa się w ten sposób pasożyty. Jeśli natomiast zabrudzi się futerko, można je przetrzeć szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie.
Rozmiary klatki dla świnki morskiej
Klatka dla świnki morskiej powinna mieć odpowiednie wymiary. Powinna zapewniać dużo przestrzeni do przemieszczania się. Nie musi być jednak wysoka. Nie może zabraknąć:
- legowiska
- domku
- kuwety
- wyściółki lub żwirku
Nie można także zapomnieć o wentylacji, ponieważ świnka morska produkuje duże ilości amoniaku. Sprawdzi się klatka z metalowymi prętami. Podstawa spodu powinna za to nie mieć krat, ale być jednolita. Dobrze, aby miała około 2-5 centymetrów wzwyż. W ten sposób ochroni się przed wyrzucaniem przez gryzonia odchodów poza klatkę. Zapewniają także bezpieczeństwo dla świnki morskiej, której łapki mogą zostać zranione kontaktem z prętami. Najlepiej, aby spód był plastikowy. Jest wtedy łatwy do czyszczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana