Jakie znaczenie ma sterylizacja zwierząt?
Sterylizacja ma niebagatelne znaczenie dla ograniczenia populacji bezdomnych zwierząt. Jednocześnie wpływa nie tylko na zdolności rozrodcze, ale również na zdrowie – eliminuje problem wielu chorób, w tym nowotworów. Dlatego zwierzaki, niezależnie od tego, czy są to zwierzęta domowe, wychodzące, czy wolno żyjące, należy sterylizować. Wbrew panującym opiniom wcale nie będą z tego powodu nieszczęśliwe.
Mity na temat kastracji zwierząt
Przez lata wokół zabiegu sterylizacji zwierząt narosło wiele mitów. Wszystkie zostały obalone, a świadomość właścicieli zwierząt znacząco się poprawiła. Jednak nadal niektórzy uważają, że suczka lub kotka powinny choć raz w życiu urodzić młode. Nie jest to prawda – zwierzaki kierują się instynktem i nie mają świadomości tego, że coś je omija. Co więcej, są to zabiegi chirurgii zwierzęcej wykonywane w pełnym znieczuleniu, a także z zastosowaniem środków przeciwbólowych. Zwierzak nie cierpi ani w trakcie, ani po zabiegu. U psów i kotów zazwyczaj nie zakłada się nawet szwów, jedynie suczki i kotki mają przecinane powłoki brzuszne.
Kastrowane zwierzęta wcale nie są w większym stopniu narażone na otyłość. Niezależnie od tego, czy zwierzak jest wysterylizowany, czy też nie, należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i jedzenia, aby jej uniknąć. Zabieg kastracji nie narusza „porządku przyrody”, ponieważ udomowione zwierzęta są zależne od człowieka. A wyrazem troski o naszych czworonożnych przyjaciół jest właśnie sterylizacja.
Dlaczego sterylizuje się zwierzęta?
Sterylizację przeprowadza się nie tylko dla ograniczenia populacji bezdomnych zwierząt. Jest to zabieg, który pozwala na wyeliminowanie wielu chorób. U wysterylizowanych suczek i kotek nie pojawia się ropomacicze oraz znacznie ograniczone zostaje ryzyko pojawienia się nowotworów gruczołów mlekowych. Natomiast u psów i kotów zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów prostaty i jąder, dodatkowo zwierzaki płci męskiej stają się spokojniejsze, a koty nie znaczą terenu moczem o nieprzyjemnym zapachu. Dlatego zabieg sterylizacji i kastracji oferuje niemal każdy weterynarz, również w Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.
Warto dodać, że sterylizacja przeprowadzona u zwierząt w młodym wieku jest znacznie bezpieczniejsza niż operacje chirurgiczne przeprowadzane u zwierzaków starszych. A wspomniane wyżej choroby najczęściej występują w starszym wieku. Dlatego, jeśli zwierzę nie jest przeznaczone do rozrodu, lepiej wysterylizować je w młodym wieku. Zwierzak szybko zapomni o stresującym wydarzeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana