Kiedy należy niezwłocznie zabrać psa do kliniki weterynaryjnej?
Właśnie zaczął się długi weekend, a twój pies dziwnie się zachowuje lub uległ wypadkowi? Zastanawiasz się, czy poczekać do poniedziałku, czy lepiej natychmiast jechać do najbliższej kliniki weterynaryjnej lub wzywać pogotowie dla zwierząt? Sprawdzamy, jakie objawy u psa powinny zapalić czerwoną lampkę alarmową i kiedy nie wolno ani chwili zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.
Nagłe wypadki i urazy
Psy, podobnie jak ludzie, ulegają wypadkom – mogą wpaść pod samochód, zostać pogryzione lub poważnie zranione, spaść z wysokości, mocno się uderzyć... Gdy coś takiego się wydarzy, nie zwlekaj, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nic poważnego się nie stało. Urazy i krwotoki wewnętrzne mogą nie dawać objawów natychmiast, ale są bardzo groźne dla zdrowia i życia psa. Natychmiast więc z miejsca zdarzenia udaj się do najbliższej czynnej kliniki dla zwierząt, a jeśli to niemożliwe – wezwij pogotowie weterynaryjne.
Utrata przytomności, drgawki lub poważne problemy z oddychaniem
Wskazaniem do niezwłocznego szukania pomocy specjalisty jest utrata przytomności – każde omdlenie należy skonsultować z weterynarzem, który ustali jego przyczynę. Nie wolno bagatelizować również drgawek, świadczących niekiedy o zatruciu pokarmowym, poważnej infekcji czy problemach metabolicznych. Natychmiastowej reakcji i leczenia wymagają też problemy z oddychaniem – krztuszenie się, dławienie, spłycenie oddechu lub wyraźna zadyszka, która nie mija samoistnie.
Krew w moczu, kale lub wymiocinach psa
Obecność krwi w moczu, kale czy wymiocinach jest alarmującym objawem, który może wskazywać na krwotok wewnętrzny zagrażający życiu psa, zablokowanie dróg moczowych i poważne infekcje, nowotwory i inne schorzenia, które wymagają szybkiego wdrożenia terapii lub zabiegu chirurgicznego. Gdy tylko zauważysz krew, zabierz psa na specjalistyczne badania, np. do kliniki dla zwierząt „W Pałacyku” w Szczecinie.
Wysoka gorączka u psa
Temperatura ciała zdrowego psa wynosi 37–39 stopni, jeśli więc wzrośnie powyżej tej wartości, lepiej zawieź psa do lecznicy. Przyczyną może być groźna infekcja lub na przykład niebezpieczny udar cieplny, czyli niewydolność krążeniowo-oddechowa wynikająca z przegrzania organizmu.
Nadmierna senność lub otumanienie
Jeśli twój pies nagle stał się apatyczny, nieustannie senny, a wręcz otumaniony i reaguje na bodźce z opóźnieniem lub wcale, zgłoś się z nim do weterynarza, ponieważ takie zachowanie może sugerować poważne problemy ze zdrowiem – choroby serca, wątroby, cukrzycę czy zatrucie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana