Kot nie chce jeść – co robić?
Posiadanie kota to niemała odpowiedzialność. Mimo tego, że pupila nie trzeba wyprowadzać, to właściciele mają wiele obowiązków związanych z opieką. Poza regularnym odrobaczaniem i wizytami kontrolnymi w przychodni weterynaryjnej trzeba też reagować na ewentualne problemy. Niepokojący może być na przykład brak apetytu. Co zrobić, jeżeli kot nie chce jeść? Jak mu pomóc?
Kiedy niechęć kota do jedzenia powinna być niepokojąca?
Właściciele zwierząt powinni wiedzieć, jakie objawy są niepokojące. Jednym z czynników, które warunkują poprawne zachowanie się kota, jest regularne jedzenie. Posiadacze kotów z pewnością zaczynają się martwić, jeśli ich pupil przechodzi obojętnie obok ulubionej karmy. Nie należy jednak wpadać w panikę. Problem pojawia się wówczas, jeśli minie 1 dzień od zaprzestania spożywania pokarmów. W takich momentach zwykle trudno stwierdzić czy konieczne będzie leczenie chorób wewnętrznych u kotów w klinice weterynaryjnej, czy może inne działania. Właśnie dlatego konieczne jest obserwowanie zwierzaka. Zauważalne mogą być na przykład:
wymioty,
biegunki,
ślinotok,
zauważalny ból przy próbach spożywania pokarmów (ból zębów).
Alarmujące powinno być nie tylko zaprzestanie jedzenia, ale również także zjadanie mniejszych porcji bez przyczyny.
Co zrobić, jeżeli kot nie chce jeść?
Chwilowy brak apetytu u pupila jest naturalnym zjawiskiem. Jeśli jednak jest zauważalny 1 dzień lub dłużej, konieczna będzie pomoc. O to, co należy wówczas zrobić, zapytaliśmy specjalistę z lecznicy weterynaryjnej na wrocławskim Śródmieściu, który wyjaśnił:
- Pierwszą czynnością, którą warto wykonać, jeśli kot nie chce jeść, jest podanie mu innej karmy. Jeśli jednak to nie pomaga, a zwierzę jest osowiałe lub ma widoczne dolegliwości, konieczne jest jak najszybsze udanie się do weterynarza. Wówczas w zależności od przyczyn tego zjawiska konieczne może okazać się żywienie pozajelitowe lub podjęcie stosownego leczenia.
Właściciele kotów powinni też pamiętać, że pupil potrzebuje spokojnego i czystego miejsca do posiłku. Na jego apetyt wpływa też samopoczucie i kondycja zdrowotna. Z tego powodu trzeba go regularnie odrobaczać oraz szczepić. Okresowe wizyty w gabinecie weterynaryjnym również mają duże znaczenie i pomagają unikać poważnych konsekwencji złego samopoczucia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana