Narzędzia niezbędne w stomatologii koni
Stan uzębienia konia jest bardzo ważny dla jego ogólnej kondycji. Konieczna jest regularna kontrola, wykonywana co najmniej raz w roku. Badanie pozwoli na wykrycie nieprawidłowości w uzębieniu. Jakie są objawy mogące świadczyć o konieczności interwencji stomatologicznej? Jakie narzędzia są niezbędne do kontroli stanu uzębienia konia? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Kiedy wymagana jest pomoc stomatologiczna?
Zęby konia rosną przez całe jego życie i ścierają się z biegiem czasu. Jednak proces ten nie przebiega równomiernie, co powoduje tworzenie się ostrych krawędzi. Prowadzi to do zranień na policzkach i pysku. Dlatego niezbędne jest regularne kontrolowanie stanu uzębienia konia.
Objawami, mogącymi świadczyć o konieczności interwencji stomatologa, są:
- nietypowe poruszanie szczękami podczas jedzenia,
- większe ślinienie konia,
- nieprzyjemny zapach z pyska,
- szybkie kończenie pojenia przez konia,
- chudnięcie zwierzęcia,
- obrzęk w okolicy szczęki,
- nadwrażliwość na wędzidło.
Większej uwagi wymagają konie starsze, ponieważ z wiekiem zmienia się przyleganie do siebie zębów. U zwierząt z wadami zgryzu częściej występują problemy z zębami. Narzędzia potrzebne weterynarzowi do badania uzębienia nie wyrządzą koniu krzywdy, a przyniosą ulgę.
Narzędzia niezbędne w stomatologii koni
Zęby świadczą o zdrowiu konia. Każde zwierzę wymaga sprawdzania stanu uzębienia. Dlatego w hodowli warto mieć potrzebne akcesoria stomatologiczne dla koni. Znajdziesz je w wielu sklepach oferujących podobne produkty. Doskonałym przykładem okazuje się sklep Fit-vet, który współpracuje ze sprawdzonymi producentami. Zapewnia wsparcie techniczne i pomoc doradcy w każdej chwili.
Podstawowymi narzędziami pomocnymi w utrzymaniu uzębienia koni w odpowiednim stanie są:
- tarniki,
- rozwieracze,
- tarcze i wiertła diamentowe,
- dźwignie,
- separatory,
- lusterka,
- kleszcze,
- wilcze zęby,
Dokonując zakupu, zwróć uwagę na jakość produktów. Regularne badanie stomatologiczne powoduje nie tylko lepszy stan zdrowia konia, ale też zwiększa wydajność przyjmowania paszy oraz akceptację wędzidła. Przekłada się to na bezpieczniejszą jazdę.
Przeciętnie u dorosłego konia występuje:
- 40 zębów u samców,
- 36 zębów u klaczy.
Liczba ta może być czasami większa o 2 zęby, jeżeli są obecne zęby wilcze. Jeśli koń żywiony jest naturalnie, czyli pasie się przez większość swojego życia na pastwisku, to prawdopodobnie wizyta stomatologa zakończy się tylko przeglądem, bez konieczności korekty uzębienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana