Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów
Jednym ze schorzeń dotykających psy w podeszłym wieku jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Objawia się dolegliwościami bólowymi, ograniczeniami ruchomości i trudnościami w poruszaniu się, co ma wpływ na jakość życia psa. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia i zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby. Mowa tutaj o kompleksowej rehabilitacji. Jak przebiega oraz jakie techniki są najczęściej wykorzystywane?
Dlaczego rehabilitacja jest ważna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest często spotykaną dolegliwością szczególnie u psów starszych i przedstawicieli ras dużych. Może być następstwem naturalnego procesu starzenia się, urazów lub otyłości powodującej nadmierne obciążenie stawów. Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów u psów, gdyż pozwala na poprawę funkcjonowania układu ruchu, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Należy jednak pamiętać – proces rehabilitacji będzie efektywny, jeśli zostanie poprowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę, np. z przychodni weterynaryjnej PROVET z Warszawy, który dostosuje ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i możliwości psa. Rehabilitacja przyczynia się do wzmocnienia mięśni wokół stawów, co zmniejsza ból i zwiększa ruchomość.
Polecane terapie dla psów z chorobą zwyrodnieniową stawów
Istnieje kilka skutecznych metod terapeutycznych, które pomagają w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jednym z polecanych sposobów leczenia tego schorzenia jest fizjoterapia opierająca się na specjalnie dobranych ćwiczeniach fizycznych. Regularny trening terapeutyczny przeciwdziała rozwojowi choroby. Ponadto masaż również pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny, a także poprawić krążenie krwi i elastyczność mięśni.
Jednak szczególną rolę w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów u psów odgrywa hydroterapia. Ta metoda terapeutyczna polega na wykonywaniu ćwiczeń na podwodnych bieżniach. Woda dostarcza ciągłego wsparcia, dzięki sile wyporu, co pomaga w utrzymaniu równowagi. Umożliwia to psu swobodniejszy wysiłek fizyczny, który byłyby trudny lub niemożliwy na suchym lądzie. Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i może reagować na terapie w różny sposób. Dlatego ważne jest, by rehabilitacja była prawidłowo dostosowana do czworonoga.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana