W jakim czasie po operacji można nakarmić pupila?
Po operacji naszego zwierzaka powinniśmy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Musimy zapewnić mu bezpieczeństwo, spokój, odpowiednią dietę, a także obserwować na wypadek wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Po podaniu narkozy nasz pupil nie musi mieć od razu apetytu, a w niektórych przypadkach konieczne jest przestrzeganie pooperacyjnej głodówki. Po upływie jakiego czasu możemy wówczas nakarmić psa lub kota? Wyjaśniamy.
Jak powinniśmy zajmować się zwierzakiem po zabiegu?
Zwierzę po operacji będzie osowiałe i apatyczne, tak samo zresztą, jak i człowiek po podaniu narkozy. Nie powinny nas wówczas niepokoić u niego zachwiania równowagi czy problemy w utrzymaniu się na nogach. Te objawy mijają samoistnie, zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu. W tym czasie powinniśmy zapewnić mu jak największy spokój i obserwować. Mogą bowiem zdarzyć się np. wymioty, które trzeba kontrolować, by nie dopuścić do zakrztuszenia.
Miejsce, które musimy stworzyć czworonogowi po operacji, powinno znajdować się na ziemi. Może być to nieco bardziej problematyczne u kota. Mruczki, gdy tylko znajdują w sobie więcej siły próbują skakać, a że działanie narkozy czy niektórych leków po operacji powoduje osłabienie, bardzo łatwo o upadek. Najważniejsze, abyśmy dostosowali się do wszelkich zaleceń weterynarza, który z pewnością poinformuje nas, jak opiekować się zwierzakiem po zabiegu chirurgicznym. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie transporterka lub kojca.
Kiedy możemy podać jedzenie psu lub kotu po operacji?
Jednym z ważniejszych elementów po operacji pupila jest jego dieta. Po zabiegu nie wolno podawać mu rzeczy ciężkostrawnych. Musimy pamiętać, że każda operacja jest inna, tak samo jak wprowadzane po niej wymagania żywieniowe. Koniecznie zapytajmy weterynarza, po jakim czasie od operacji możemy podać zwierzęciu jedzenie oraz wodę. Niektóre przypadki będą wymagały ścisłych restrykcji, o które możemy pytać w doświadczonej klinice weterynaryjnej, jak np. Gabinet Weterynaryjny Strażacka.
Ogólnym zaleceniem, z którym możemy się często spotkać jest utrzymanie po operacji 12-godzinnej przerwy od jedzenia. Wynika to najczęściej z tego, że psy i koty po zabiegu są osłabione i nie chcą po prostu jeść. Miewają także problemy z przełykaniem. Wodę możemy zazwyczaj podać szybciej.
Podawanie jedzenia powinniśmy zacząć od małych i lekkostrawnych porcji. Możemy pomóc naszemu pupilowi rozdrabniając pokarm na mniejsze kawałki i dawkując zgodnie z zaleceniami weterynarza. Konieczne może być również zaopatrzenie się w specjalistyczną karmę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana