Medycyna regeneracyjna dla zwierząt – przykłady
Dbanie o zdrowie swojego pupila jest niezwykle ważnym obowiązkiem każdego właściciela zwierzęcia. Regularne korzystanie z usług oferowanych przez gabinety weterynaryjne jest więc niezbędne. W ten sposób można szybko reagować na ewentualne dolegliwości zwierzęcia. Ważne jednak, by wdrożyć właściwe leczenie. W dzisiejszym tekście opowiemy o medycynie regeneracyjnej dla zwierząt – wyjaśnimy, czym jest i wskażemy kilka zabiegów z jej zakresu.
Czym jest medycyna regeneracyjna?
Medycyna regeneracyjna stanowi szczególną dziedzinę medycyny, o której w ostatnich latach mówi się coraz więcej – także w kontekście leczenia stosowanego przez lekarzy weterynarii. Jej osiągnięcia są wykorzystywane przez licznych specjalistów, między innymi przez lekarzy pracujących w Przychodni Weterynaryjnej DR HAU z Krakowa, która, co ciekawe, stosuje liczne nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej.
Opisywana przez nas dziedzina medycyny łączy w sobie wiedzę z rozmaitych dyscyplin. W związku z tym jest nazywana interdyscyplinarną nauką. Odnosi się między innymi do inżynierii tkankowej, a także do biologii molekularnej. Lekarze, także specjaliści weterynarii, którzy praktykują medycynę regeneracyjną, doceniają jej osiągnięcia za to, że udaje się dzięki niej uzyskać zadowalające rezultaty leczenia.
Zarówno medycyna regeneracyjna dla zwierząt, jak i medycyna regeneracyjna dla ludzi pomaga w przyspieszeniu procesu gojenia, regeneracji i naprawy uszkodzonych tkanek, komórek i narządów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu terapii genowej, czynników wzrostu i przeszczepów. Omawiana przez nas nauka obejmuje też hodowlę tkanek i narządów, a także wszczepianie ich do organizmu.
Wybrane zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej przeznaczone dla zwierząt
Medycyna regeneracyjna może polegać między innymi na wykorzystywaniu komórek macierzystych – pochodzących ze szpiku kostnego lub sznura pępowinowego. Terapia z użyciem komórek macierzystych stosowana jest na przykład u zwierząt mających uszkodzone ścięgna czy wybraną chorobę zwyrodnieniową. Komórki macierzyste mają zdolność do przekształcania się w inne komórki, dzięki czemu działają przeciwzapalnie i regenerująco.
Innym zabiegiem z zakresu medycyny regeneracyjnej jest użycie osocza bogatopłytkowego – roztworu krwi zwierzęcia, które ze względu na zawarte w nim trombocyty przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Poza tym powszechne jest wykorzystywanie kwasu hialuronowego, płynnej endoprotezy mazi stawowej oraz hydrożelu uzupełniającego maź stawową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana